ÇAĞRI

SATRANÇ KULÜPLERİ FEDERASYONU

Satranç Kulüpleri Federasyonumuz, 11/11/2019 tarihinde resmi olarak kuruluş onayını aldığı haberini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Camianın içerisinde, başta kulüpler olmak üzere birçok satranç severin, haklı olarak, akıllarında soru işaretleri doğmuş olduğunu tahmin edebiliyorum. Bu da nereden çıktı şimdi? Yani artık iki federasyonumuz mu var? TSF’ye rakipler mi? Hangi grubu temsilen kuruldu? Bir yıl sonraki seçimlere mi adaylar? Siyasi görüşleri nedir? Kısacası benim için hem üzücü hem de düşündürücü bir dünya soru.

Birincisi, bu federasyon bir spor federasyonu değildir. GSB’ye bağlı olmayan ve Dernekler Kanunu’na göre kurulmuş büyüyen bir oluşumdur. Bu nedenle TSF’nin rakibi olamayacağı gibi aynı kefede de düşünülemez. Bu düşünce ile yapılan girişimler, paylaşımlar hem TSF tüzel kişiliğine hem de Satranç Kulüpleri Federasyonumuza art niyetli yaklaşımlardır. Bu nedenle lütfen TSF ile Satranç Kulüpleri Federasyonu kıyaslayan ve karşılaştıran görüş ve paylaşımlarda bulunarak kendimizi komik duruma düşürmeyelim. Bu durum bir ilin belediyesi ile o ilin ticaret odasını karşılaştırmak gibi bir durum, açıkçası. Sanırım bu bilgi “TSF’ye rakip mi?” sorusunun net cevabı olmuştur. Bu konu ile ilgili son söz; “ben bu federasyonun üyesi değilim” deklarasyonları, sokağa çıkıp “baba merak etme sen benim babamsın, başkası benim babam değil” demek gibi bir durum bu, bir kişinin bir tane babası olur, bunu da zaten herkes bilir.

Sizler adına bir soruyu daha araya sıkıştırayım: “TSF’nin yanında mı karşısında mı?” Bunun cevabı TSF’de saklı. Çünkü bizim amacımız kulüplerle birlikte hareket ederek onların ve bu sayede de Türkiye satrancının logaritmik büyümesini sağlamaktır. Kısacası BİRLİK BİRLİK BİRLİK… Yani, tek hedefi satrancın büyümesi ve bu bağlamda kulüpler ve satranç severler yararına olan federasyonumuzun aldığı kararları ve önerileri dikkate alan tüm oluşumlar bizim doğal paydaşımızdır, yanımızdadır. Bu arada TSF, bizler için bir tüzel kişiliktir. Burada verilen cevaplar mevcut yönetim kadrosuna yönelik değildir; her kim yönetime gelirse cevap da aynıdır. Konusu açılmışken bir yıl sonraki seçimlere aday değiliz; en azından ben değilim. Satranç camiasındaki doğal bölünmüş grupların, mevcut ya da gelecekteki adayların hiçbirinin arka bahçesi de değiliz. Yani hiçbir grubu temsilen kurulmadı; çünkü gruplaşmak için değil birleştirmek için buradayız. Kulüplerimizin yararına ve Satranç Kulüpleri Federasyonumuz ilkelerine ve projelerine yakın/yatkın olanlar bizlerin yanındadır; bunu da zaman bize gösterecektir. Hatta bizler de geçiciyiz, en kıza zamanda yapacağımız genel kurulda herkes aday olabilir veya kurullarımızda yer alabilir. Kuruluş amacına yönelik oluşturduğumuz ruhumuzun bozulmaması ve kimsenin bozmaması tek dileğimiz.

Bir bilim insanı olarak bir siyasi görüşün temsilcisi de değilim ve doğru bulmuyorum. Kurulunda TBMM’den isimler görmüşsünüzdür. Gelecekte de gerek belediyelerden gerekse diğer sivil kuruluşlardan da kurullarımızda yeni isimler göreceksinizdir. Hatta sponsorlarımızı da göreceksiniz. Tüm bu girişimler illerde kulüplerimizin daha güçlenmesi, satrancın daha da büyümesi ve projelerimizin daha hızlı hayata geçmesine aracılık edecektir.

Son söz projelerimizden olsun. Sadece ipucu: “Birlikten vezirler doğar”, “En uç mahalleler”, “Keşfedilmeyi bekleyen yetenekler”, “Türk malı eşlendirme yazılımı”, “Türk malı canlı yayın sistemi”, “Her maçta canlı yayın”, “E-notasyon”, “Uluslararasılaşma”, “Bilime dayalı satranç”, “İllerde satranç gelişmişlik endeksleri”…

Birlikten güç doğar ruhuna inanan tüm kulüpleri ve satranç severleri çatımıza bekliyoruz.

 

Prof.Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu

Satranç Kulüpleri Federasyonu Başkanı

Paylaş