Satranç Kulüpleri Federasyonu Kuruluş Bildirisi

Satranç alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek “Satranç Kulüpleri Federasyonu’nu” kurdu.
Kuruluş imza töreni 12 Kasım 2019 tarihinde TBMM ‘nde gerçekleşti.

İmza törenine federasyonun kurucu temsilcileri;

İzmir Millet Vekilleri Milli Sporcu Alpay Özalan ve Prof.Dr.Hasan Kalyoncu, Denizli Millet Vekili Şahin Tin, Satranç Kulüpleri Federasyonu Başkan Vekilleri Sedat Gülbaran ve Ali Özen, federasyon genel sekreteri Kadir Okur ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Şahin Tin yaptığı açıklamada ülkemizde binin üzerinde satranç derneği bulunuyor ve ilk kez bir sivil toplum kuruluşu çatısı altında toplanıyor. Amacımız çocukların bilişsel, akademik ve duyuşsal gelişiminde önemli katkıları bulunan satrancın tabana yayılmasını sağlamak, satranç derneklerimize, kulüplerimize destek vermek olduğunu bildirdi. Ayrıca ülkemizin çeşitli illerinde uluslararası güçlü turnuvalar düzenlenmesi için gereken desteği vereceklerini belirtti.

Alpay Özalan, sporun her alanında zihinsel antrenmanın çok önemli olduğunu, yurt dışında futbol kulüplerinin, NBA takımlarının özellikle sporcularına satranç eğitimi aldırdıklarını belirtti.
Ülkemizde satranç sporcularının, sporcu ailelerinin, kulüplerin desteğe ihtiyaçları olduğunun farkındayız ve onların gücüne güç katmak için bu federasyonu kurduklarını ve bu sayede profesyonel olarak istihdam sağlanmasına destek olmayı amaçladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Hasan Kalyoncu, çocuklarımızın akademik kariyerlerine çok önemli katkıları olan satrançta yeterli bilimsel çalışmanın olmadığını, Satranç Kulüpleri Federasyonu olarak dünyaya önder olacak uluslararası kongreler gerçekleştireceklerini, akredite öğretim programları oluşturacaklarını ve satranç için bilimsel dergi çıkartacaklarını ifade etti. Milli yazılımcılarımızın geliştirdiği teknolojiler ile satrancın izlenebilir bir spor haline getirileceğini ve tüm dünyada söz sahibi olacağını bildirdi.

Federasyon Başkan Vekili Sedat Gülbaran demokratik bir sivil toplum kuruluşuyuz ve çok geniş kitlelere ulaşmış bir beyin sporu olan satrançta birlik ve beraberlik sağlaması için gerekli desteği vereceklerini, lider olacak çocukları keşfedip, yeteneklerimize sahip çıkılacağını belirtti. Satranca gönül veren, temennisi, fikri olan herkesin www.turkiyesatranc.com adresinden kendilerine ulaşabileceklerini iletti.

Diğer Başkan Vekili Ali Özen ise satrançta bundan sonra değişimin hissedileceğini ve ülkemizin şaha kalkacağını, gençlerimizin, çocuklarımızın parlak beyinlerin, temiz ve cesur yüklerin ülkemize kazandırılacağını söyledi. Federasyonun kuruluşunda adı geçmeyen ancak öncülük eden, her aşamasında yanımızda olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Erhan Çalışkan’a teşekkür etti.

Genel Sekreter Kadir Okur Türkiye’nin dört bir yanından bizi destekleyen derneklere ve federasyon başkanımız Prof.Dr.Selçuk Burak Haşıloğlu’na teşekkür ederken, satrançta uluslararası platformda Türkiye lider olacak dedi.

İmza töreninin ardından heyet “TÜRKİYE İÇİN HAMLE YAPIYORUZ” diyerek sembolik ilk
hamleyi satranç tahtasında yaptılar.

Paylaş